Három Tenger Kezdeményezés Csúcstalálkozó és Üzleti Fórum – 2025. április 28-29., Varsó

Három Tenger Kezdeményezés Csúcstalálkozó és Üzleti Fórum – 2025. április 28-29., Varsó

A Gazdálkodási és Tudományos Társaságok Szövetsége idén megalakult új tagozata, az Űrtudományi és Űrgazdasági Platform Tagozat ajánlásával örömmel tájékoztatjuk Önöket és figyelmükbe ajánljuk a 2025. április 28-29-én Varsóban megrendezésre kerülő Három Tenger Kezdeményezés Csúcstalálkozó és Üzleti Fórumot.

A fórum angol nyelvű safe-the-date meghívói:

– teaser: egy rövid kedvcsináló

szponzorációs levél a potenciális támogatóknak

előzetes programterv

előzetes összefoglaló a blokkokról és panelekről

 

Három Tenger Kezdeményezés

A Három Tenger Kezdeményezés (röviden: HTK, angolul: 3 Seas Initiative, 3SI) államelnöki szintű politikai platformként jött létre 2015-ben. 13 tagállama (mind EU-tagállamok: balti és V4 államok, Ausztria, Szlovénia, Horvátország, Románia, Bulgária, Görögország), négy külső stratégiai partnere (Egyesült Államok, Németország, Európai Bizottság, Japán) és két társult tagja (Ukrajna és Moldova) van. A HTK célja a „konnektivitás javítása és a tényleges konvergencia elősegítése az EU-tagállamok között”, vagyis a régió közlekedési, energetikai és digitális infrastruktúrájának fejlesztése és összekapcsolása nagyívű projektek megvalósítása révén.

A tagállamok 2019-ben létrehozták a HTK Befektetési Alapot (röviden: „Alap I”) 928 millió euró jegyzett tőkével, amelyből 20 millió eurót, vagyis 2,2% tulajdonrészt a magyar EXIM adott. Azóta a tagok döntöttek egy „Alap II” létrehozásáról, amely várhatóan 2026 első negyedévében indul el, ebben a befektetők köre piaci intézményi befektetőkkel (pl. EIF, EBRD) bővül.

Andrzej Duda lengyel elnök a HTK nagy támogatója, célja, hogy még leköszönése előtt újabb lendületet vegyen az együttműködés, amit döntően az Egyesült Államok érdeklődése növekedésétől várnak. A HTK tevékenységét nemzetközi szinten nagyfokú érdeklődés övezi.

Az Axiom Space Ax-4 missziója keretében 2025 tavaszán újra embert küldünk a világűrbe, a magyar Kapu Tibor és a lengyel Sławosz Uznański űrhajósok együtt fognak repülni a Nemzetközi Űrállomásra Ez egy újabb jelentős lépés a magyar-lengyel tudománydiplomáciai és kutatási kapcsolatok további fejlesztésében.